До вашої уваги список того, що жителю іншої країни може здатися дивним у Польщі 🇵🇱
Їжа. Деякі польські страви можуть вам здатися занадто оригінальними. Наприклад, солодкі фруктові супи, які готують на основі води та різних ягід: малини, полуниці та черешні. Додають туди макарони, іноді сметану.
Крім того, здивувати вас може суп з качиної крові, який в Польщі називають 'Чернін'. Курячий бульйон, кров, спеції, сухофрукти та вермішель. Смачного, якщо наважитеся!😉 До речі, у XIX столітті цією стравою прийнято було годувати юнаків, яким батьки дівчини відмовляли під час сватання.
Також, українцям може здатися дивним польський український борщ (barszcz ukraiński). Найчастіше цю страву роблять негустою, як це заведено в Україні, а дуже рідкою і нежирною.
Закриті магазини на свята. З нагоди деяких свят в Польщі кілька днів поспіль можуть бути закриті практично всі магазини. Наприклад, на Різдво супермаркети закриваються 24 грудня о 16.00 і починають працювати тільки 27 грудня. Якщо не запастися продуктами напередодні Великодня, ви також ризикуєте побачити на дверях магазину або торгового центру вивіску "зачинено".
Річ у тім, що згідно з польського законодавства, керівники магазинів не мають права змушувати своїх підлеглих працювати в ці дні. Якщо ви потрапили у таку ситуацію, пам'ятайте, що тут завжди відкриті заправки, на яких можна придбати щось їстівне. Цукерки, печиво, легкі перекуси - це далеко не найкорисніша їжа, проте краще щось, ніж нічого. Працювати на свята можуть також маленькі «osiedlowe» (районні) магазинчики, оскільки самі ж власники стають в такі дні за прилавок.
Підвищена цікавість до політики. Збираючись на вечірку з поляками, пам'ятайте про те, що багато хто з них дуже полюбляє поговорити про політику. Така розмова може відбутися навіть на першому побаченні з поляком або полькою. Якщо ви з України, швидше за все, на якомусь етапі розмови з'являться питання про Степана Бандеру. Неважливо, скільки вашим новим знайомим років, яка в них освіта і ким вони працюють. Тут просто люблять говорити про політику! Якщо ви аполітичні і вас дратують такі теми, просто скажіть, що ви не цікавитеся цими питаннями та не сприймайте такі бесіди, як атаку особисто на вас.
Поверхи. Перший поверх тут називають «партер» (з наголосом на перший склад) і позначають цифрою «0». Перший - це наш другий, другий - третій і т. д. Така нумерація - далеко не польська особливість. Поверхи починають нумерувати з нуля в більшій частині Європи і не тільки. До цього просто треба звикнути.
Спізнення потягів. За міським автобусом або трамваєм в Польщі, як правило, можна звіряти годинник, однак з міжміським транспортом справи йдуть набагато гірше. Насамперед, це стосується поїздів. Вони тут регулярно запізнюються. Найчастіше це відбувається при зміні погодних умов. Спізнення потяга викликає подив та роздратування як в іноземців, так і у самих поляків, однак цьому є пояснення. Польща серйозно оновила свій залізничний парк, придбала красиві та зручні поїзди, але модернізація залізничних шляхів проходить не так швидко, як всім хотілося б.
Врахуйте це, плануючи свою подорож по Польщі!
Написи на дверях. Зайшовши в польський багатоквартирний будинок, ви точно помітите написи на деяких дверях «K + M + B» або «C + M + B». Щорічно 6 січня у всіх католицьких храмах Польщі проходять богослужіння, на яких священнослужителі освячують крейду. Кожен учасник меси повертається додому з білим шматочком крейди та пише на зовнішній стороні дверей цю абревіатуру, яка в перекладі з латині означає «Нехай Христос благословить цей будинок».
Мокрий понеділок. Ця традиція все рідше зустрічається у великих містах, проте в маленьких населених пунктах та селах її ще можна побачити. У понеділок після Великодня молодь бешкетує, обливаючи одне одного, а іноді і перехожих, водою. Великодній понеділок поляки називають мокрим (lany poniedziałek) або «сьмігус-дингус» (śmigus-dyngus). Якщо ви опинилися у Польщі в пасхальний понеділок, пам’ятайте про це!
Черги до лікарів. З цією проблемою зіштовхуються не туристи, а скоріше ті, хто живе в Польщі. Якщо ви не перебуваєте у вкрай критичному стані, вам буде досить складно швидко потрапити на безкоштовний візит до лікаря. Обстеження у деяких фахівців можна чекати по кілька місяців. Це викликає подив у більшості іноземців: в польських лікарнях і поліклініках є сучасна апаратура, польські лікарі роблять надскладні операції, проте потрапити до них вкрай складно.
Варто зауважити, що в Польщі досить ефективно працюють мережі приватних поліклінік Luxmed і Mediсover, в яких ви досить швидко зможете потрапити на платний прийом до лікаря. Як правило, консультація у лікаря коштує 30-40 євро.
Якщо ви живете у Польщі або відвідували дану країну, поділіться в коментарях тим, що здивувало вас.😉